top of page
  • Obrázek autoraBlanka Šťastová

Cally Gardens - Gatehouse of Fleet, Skotsko

Aktualizováno: 26. 12. 2023

...pokud někdy budete mít cestu do Skotska, toto je místo pro milovníky trvalek .... ještě při studiích jsem tu strávila necelá dva měsíce...tehdy zahradu vlastnil Michael Wickenden, který ji přebudoval na trvalkový ráj...

Cally Gardens je definitivně místo s Geniem loci... což je v našem oboru nadužívaný

pojem :) ... je to latinské slovní spojení, znamenající duch místa...


Zahrada má obdélníkový charakter a původně sloužila jako zásobárna ovoce a zeleniny pro přilehlý zámek. Cally Gardens dnes slouží jako specializované rostlinné centrum a je pokladnicí exotických a vzácných odolných rostlin shromážděných z celého světa. Milovníci rostlin by toto místo neměli minout, ale vezměte prosím na vědomí, že zahrada je moderní, přírodní a organická a z formálního plánu z 18. století už moc nezůstalo.


Obdélníkový půdorys zahrady lemují vysoké zdi z 18.století, které ukrývají více než 5000 rostlin, které byly osobně vybrány z jejich přirozeného prostředí slavným sběratelem rostlin Michaelem Wickendenem. Po Michaelově smrti byly zahrady na několik let uzavřeny a v roce 2018 se znovu otevřely dalším lovcem rostlin Kevinem Hughesem. Zahrada je oblíbená u moderních zahradníků.


S více než 4 000 trvalkami je Cally Gardens místem nejen se zásobními záhony trvalek ale i zkušebními pozemky pro školku a také nádhernou výstavou pro návštěvníky. Po celý rok je o ně velký zájem, na jaře a na začátku léta jsou zde krásné sbírky čemeřic a pivoněk, uprostřed léta kakosty, koncem léta a na podzim trvalky rodu Agapanthus, Kniphofia a Crocosmia.

Za zdmi zahrady jsou rozvíjeny lesní výsadby včetně velkých ploch himálajských modrých máků ( Meconopsis), které milují zdejší podmínky.


Cally Gardens je fungující školka, specializující se na neobvyklé trvalky.

V počátcích bylo mnoho rostlin získáváno ze specializovaných školek, u nás nebo v zahraničí, nebo výměnou s jinými sběrateli.

Nyní je většina nových rostlin pěstována ze semen botanických zahrad po celém světě a loveckých výprav, včetně těch z Cally Gardens.

Návštěvníci školky se mohou procházet mezi výsadbami několika tisíc odrůd a vybírat si z nabídky několika stovek v prodejní ploše.


Historie Cally Gardens

Dnešní "Cally Gardens" byly postaveny v letech 1765 -1770 jako zdí obehnaná kuchyňská zahrada pro Cally House, poblíž Gatehouse of Fleet, Kirkcudbrightshire. Rozloha více než 1 hektar, oblast je uzavřena cihlovými zdmi až do výšky 15 stop (4,6m) a původně byla rozdělena 2 vyhřívanými vnitřními zdmi běžícími od východu na západ přes zahradu. Z původních budov se dochovala zahradníkova chata a vinice, opírající se o kůlny, sklad ovoce, houbovnu a kotelnu.Zdmi obehnané zahrady, které sloužily jako zásobárny pro kuchyně se nachází na mnoha větších venkovských usedlostech. Postaveny byly s velkými náklady, většinou mezi lety 1750 a 1880, jejich skleníky a ochranné zdi byly jediným způsobem, jak si vychutnat stálý přísun exotického ovoce a zeleniny.


V těchto dnech jsou čerstvé potraviny letecky dováženy z celého světa ve všech ročních obdobích, aby naplnily supermarkety. Před nástupem letadel a mrazáků dodávala armáda zkušených zahradníků téměř stejně širokou škálu produktů hrstce bohatých. Pracovali bez pomoci moderních chemikálií, plastů, termostatů atd., ale měli výhodu jedinečně přizpůsobeného umělého prostředí - zahrady obehnané zdí. Dobře vedená zděná kuchyňská zahrada byla vrcholem zahradnictví jakožto řemesla.


Úpadek a změna

Po válce (Great War) sociální a ekonomické změny způsobily, že mnoho venkovských statků po celé Velké Británii upadlo, mezi nimi i Cally Gardens. Vysoká poptávka po palivu a pracovní síle je v ostrém kontrastu s masovou produkcí "potravin pro všechny", kterou umožňuje mechanizace. V roce 1939 se Cally Gardens stala lesní školkou, než byla znovu prodána, tentokrát Brianu Taylorovi, pod kterým se stala dobře známou pro řezané květiny a fuchsie.


The Cally Gardens - školka, 1987 až současnost

Michael Wickenden koupil Cally Gardens v roce 1987, po 10letém hledání zahrady, ve které by mohl rozvíjet svou specializovanou školku. Zahrada obklopená zdmi, pečlivě umístěná původními majiteli a s více než 200 lety zlepšování půdy, se zdála být ideálním místem pro školku. Školka měla poskytnout prostředky k obnově a údržbě této pozoruhodné zahrady.


Doporučená literatura:

Perennials - Volume 1 Early Perennials, Volume 2 Late Perennials

Roger Phillips and Martyn Rix

přes1250 fotografií trvalek v každém vydání, rozděleno na rané a pozdní trvalky29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page