top of page
  • Obrázek autoraBlanka Šťastová

Cally Gardens - Gatehouse of Fleet, Skotsko

Aktualizováno: 28. 2.

...pokud někdy budete mít cestu do Skotska, toto je místo pro milovníky trvalek ..

http://www.callygardens.co.uk/.. ještě při studiích jsem tu strávila necelá dva měsíce...tehdy zahradu vlastnil Michael Wickenden, který ji přebudoval na trvalkový ráj...

Cally Gardens je definitivně místo s Geniem loci... což je v našem oboru nadužívaný

pojem :) ... je to latinské slovní spojení, znamenající duch místa...


Zahrada má obdélníkový charakter a původně sloužila jako zásobárna ovoce a zeleniny pro přilehlý zámek. Cally Gardens dnes slouží jako specializované rostlinné centrum a je pokladnicí exotických a vzácných odolných rostlin shromážděných z celého světa. Milovníci rostlin by toto místo neměli minout, ale vezměte prosím na vědomí, že zahrada je moderní, přírodní a organická a z formálního plánu z 18. století už moc nezůstalo.


Obdélníkový půdorys zahrady lemují vysoké zdi z 18.století, které ukrývají více než 5000 rostlin, které byly osobně vybrány z jejich přirozeného prostředí slavným sběratelem rostlin Michaelem Wickendenem. Po Michaelově smrti byly zahrady na několik let uzavřeny a v roce 2018 se znovu otevřely dalším lovcem rostlin Kevinem Hughesem. Zahrada je oblíbená u moderních zahradníků.


S více než 4 000 trvalkami je Cally Gardens místem nejen se zásobními záhony trvalek ale i zkušebními pozemky pro školku a také nádhernou výstavou pro návštěvníky. Po celý rok je o ně velký zájem, na jaře a na začátku léta jsou zde krásné sbírky čemeřic a pivoněk, uprostřed léta kakosty, koncem léta a na podzim trvalky rodu Agapanthus, Kniphofia a Crocosmia.

Za zdmi zahrady jsou rozvíjeny lesní výsadby včetně velkých ploch himálajských modrých máků ( Meconopsis), které milují zdejší podmínky.
Cally Gardens je fungující školka, specializující se na neobvyklé trvalky.

V počátcích bylo mnoho rostlin získáváno ze specializovaných školek, u nás nebo v zahraničí, nebo výměnou s jinými sběrateli.

Nyní je většina nových rostlin pěstována ze semen botanických zahrad po celém světě a loveckých výprav, včetně těch z Cally Gardens.

Návštěvníci školky se mohou procházet mezi výsadbami několika tisíc odrůd a vybírat si z nabídky několika stovek v prodejní ploše.


Historie Cally Gardens

Dnešní "Cally Gardens" byly postaveny v letech 1765 -1770 jako zdí obehnaná kuchyňská zahrada pro Cally House, poblíž Gatehouse of Fleet, Kirkcudbrightshire. Rozloha více než 1 hektar, oblast je uzavřena cihlovými zdmi až do výšky 15 stop (4,6m) a původně byla rozdělena 2 vyhřívanými vnitřními zdmi běžícími od východu na západ přes zahradu. Z původních budov se dochovala zahradníkova chata a vinice, opírající se o kůlny, sklad ovoce, houbovnu a kotelnu.Zdmi obehnané zahrady, které sloužily jako zásobárny pro kuchyně se nachází na mnoha větších venkovských usedlostech. Postaveny byly s velkými náklady, většinou mezi lety 1750 a 1880, jejich skleníky a ochranné zdi byly jediným způsobem, jak si vychutnat stálý přísun exotického ovoce a zeleniny.


V těchto dnech jsou čerstvé potraviny letecky dováženy z celého světa ve všech ročních obdobích, aby naplnily supermarkety. Před nástupem letadel a mrazáků dodávala armáda zkušených zahradníků téměř stejně širokou škálu produktů hrstce bohatých. Pracovali bez pomoci moderních chemikálií, plastů, termostatů atd., ale měli výhodu jedinečně přizpůsobeného umělého prostředí - zahrady obehnané zdí. Dobře vedená zděná kuchyňská zahrada byla vrcholem zahradnictví jakožto řemesla.


Úpadek a změna

Po válce (Great War) sociální a ekonomické změny způsobily, že mnoho venkovských statků po celé Velké Británii upadlo, mezi nimi i Cally Gardens. Vysoká poptávka po palivu a pracovní síle je v ostrém kontrastu s masovou produkcí "potravin pro všechny", kterou umožňuje mechanizace. V roce 1939 se Cally Gardens stala lesní školkou, než byla znovu prodána, tentokrát Brianu Taylorovi, pod kterým se stala dobře známou pro řezané květiny a fuchsie.


The Cally Gardens - školka, 1987 až současnost

Michael Wickenden koupil Cally Gardens v roce 1987, po 10letém hledání zahrady, ve které by mohl rozvíjet svou specializovanou školku. Zahrada obklopená zdmi, pečlivě umístěná původními majiteli a s více než 200 lety zlepšování půdy, se zdála být ideálním místem pro školku. Školka měla poskytnout prostředky k obnově a údržbě této pozoruhodné zahrady.


Doporučená literatura:

Perennials - Volume 1 Early Perennials, Volume 2 Late Perennials

Roger Phillips and Martyn Rix

přes1250 fotografií trvalek v každém vydání, rozděleno na rané a pozdní trvalky22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page